دریافت مشاوره
;
نقش نمک در شدت گرفتن بیماری ام اس

نقش نمک در شدت گرفتن بیماری ام اس

کاربر ادمین کاربر ادمین ۱۳۹۷/۰۸/۰۹ ۸۱ ۰ دیدگاه
مطالعات جدید محققان دانشکده پزشکی ییل آمریکا نشان می دهد مصرف نمک یکی از عوامل موثر در پیشرفت بیماری ام اس است.
به گزارش «بهپو»، این مطالعه برای اولین بار نشان می دهد که نمک می تواند اختلالات خود ایمنی را تحریک کند.
مولتیپل اسکلروزیس –ام اس-  یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی پاسخ غیر متعارفی به سیستم عصبی مرکزی – CNS-  می دهد. سیستم عصبی مرکزی شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی است.
در بیماری ام اس ، سیستم ایمنی به میلین حمله می کند. میلین به غلاف چربی اطراف سلول های عصبی گفته می شود. میلین آسیب دیده سبب بوجود آمدن تصلب بافت –sclerosis- می شود که نام بیماری هم از همین واژه گرفته شده است. زمانی که پوشش میلین یا بافت های عصبی آسیب می بینند، ارسال پیام های عصبی مختل می شود که عوارض مختلفی دارد.
این مطالعه نشان می دهد محیط حاوی نمک منجر به فعالسازی مسیر سیگنالینگ «beta-catenin/Wnt» می شود که علاوه بر توسعه بیماری ام اس، سلول های T در سیستم ایمنی را مختل می کند و در رشد تومورهای سرطانی نقش دارد.
این اولین بار است که نقش مصرف نمک در بیماری های خودایمنی نشان داده می شود و محققان مصرف روزانه حداکثر دو هزار و 300 میلی گرم نمک را مجاز می دانند. این مطالعه نیازمند تحقیق و بررسی بیشتر است.
به گزارش «بهپو» و به نقل از «ساینس دیلی»، ام اس پیشرونده مقدماتی، نوع عودکننده – فروکش کننده، ام اس پیشرونده ثانویه و نوع پیشرونده عودکننده اشکال مختلف این بیماری هستند و در حال حاضر حدود 2.5 میلیون نفر در سراسر جهان به ام اس مبتلا هستند.
نتایج این مطالعه در نشریه «Nature Immunology» منتشر شده است./
منابع مقاله

از این محتوا راضی هستید ؟

چنانچه از محتوای این صفحه رضایت دارید می توانید با فشردن کلید گوگل پلاس وان این صفحه را در نتایج جستجوی گوگل محبوب کنید . با این کار به سایر دوستان کمک می کنید تا به نتایج بهتری در جستجوی خود دست یابند.

به کانال تلگرام بهپـــو بپیوندیدJoin Our Telegram Channel

در بحث شرکت کنید

نمایش تمامی نظرات

مقالات تصویری مرتبط

question

درباره بیماری خود سوال دارید؟

برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید

ثبت مشاوره
ads
ads
ads

مراکز پاراکلینیکی همکار