برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

پاسخ به پرسش های متداول درباره عمل زیبایی بینی

پاسخ به پرسش های متداول درباره عمل زیبایی بینی بهترین زمان برای انجام عمل رینوپلاستی بین 18 تا 25 سالگی است زیرا قبل از 18 سالگی هنوز اسکلت غضروف و استخوان بینی در حال شکل‌گیری است. بیماران اغلب ‌‌می‌خواهند درباره جنبه‌های مختلف رینوپلاستی از جراح سوال کنند، اما عموما زمانی برای مطرح کردن این سوالات وجود ندارد. در مطلب پیش رو، شایع‌ترین پرسش‌ها و پاسخ‌‌هایی که درباره رینوپلاستی مطرح ‌‌می‌شوند، بیان ‌‌کرده‌ایم.
رینوپلاستی -اصلاح شکل و عملکرد بینی- قدیمی‌ترین عمل جراحی زیبایی است. قدمت عمل جراحی رینوپلاستی بیش از 3 هزار سال است و اصلاح بینی و بهبود عملکرد آن یکی از پیچیده‌ترین عمل‌های جراحی پلاستیک است.
به گزارش «بهپو» بینی علاوه بر عملکرد زیبایی آن، ابتدای دستگاه تنفسی قرار دارد و هوا بعد از عبور از سوراخ‌های بینی ‌می‌تواند گرم، مرطوب، پاکیزه و ضدعفونی شود. بینی نه‌تنها در فیلتراسیون راه هوایی نقش دارد، بلکه در فرایند بویایی، تصفیه و پاکسازی هوای سینوس‌ها و عملکرد سیستم اشکی هم تاثیرگذار است. هدف رینوپلاستی، تغییر و اصلاح شکل ظاهری بینی و همچنین اجزای داخلی آن است که در فرایند تنفس اهمیت دارند. رینوپلاستی و همچنین عمل‌های جراحی زیبایی دیگر ‌‌می‌توانند ظاهر بیمار را بسیار بهبود دهند.
قبل از اینکه بیمار برای عمل جراحی تصمیم بگیرد، لازم است خواسته‌ها و انتظارات خود را به دقت در نظر بگیرد و در این باره با جراح خود مشورت کند. اگر بیمار از نظر فیزیکی سالم است، از نظر خصوصیات روانی و خلقیات حالت پایداری دارد و در انتظارات خود واقع‌بینانه است، از پیامد عمل جراحی خشنود خواهد شد. البته محدودیت‌های خاصی با توجه به ویژگی‌های اختصاصی هر فرد مانند ساختار کلی بینی و کیفیت پوست او وجود دارد. جراح ابتدای مشاوره به بیمار توضیح ‌‌می‌دهد کدام یک از انتظارات بیمار از عمل جراحی بینی با توجه به خصوصیات آناتومیک و فیزیولوژیک بینی قابل‌دستیابی است. هنگام برنامه‌ریزی برای عمل جراحی لازم است سن بیمار در نظر گرفته شود. بهترین زمان برای انجام عمل رینوپلاستی بین 18 تا 25 سالگی است زیرا قبل از 18 سالگی هنوز اسکلت غضروف و استخوان بینی در حال شکل‌گیری است. بیماران اغلب ‌‌می‌خواهند درباره جنبه‌های مختلف رینوپلاستی از جراح سوال کنند، اما عموما زمانی برای مطرح کردن این سوالات وجود ندارد. در مطلب پیش رو، شایع‌ترین پرسش‌ها و پاسخ‌‌هایی که درباره رینوپلاستی مطرح ‌‌می‌شوند، بیان ‌‌کرده‌ایم. «رضا کریمی»، متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و پلاستیک بینی و صورت، به این سوالات پاسخ داده اند:
 

 

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی جراحی پلاستیک است که برای تغییر دادن اندازه و شکل بینی انجام ‌‌می‌شود. رینوپلاستی یا جراحی پلاستیک بینی ‌می‌تواند عملکرد بینی و ظاهر آن را بهبود بخشد. رینوپلاستی ‌‌می‌تواند اندازه کلی بینی را افزایش یا کاهش دهد، قوز کوچک را بردارد، ‌میزان زاویه بین لب بالایی و بینی را تغییر دهد، شکل نوک بینی را تغییر دهد، شکاف بین سوراخ‌های بینی را باریک و سوراخ‌های بینی را کوچک کند. همچنین جراح ‌‌می‌تواند سپتوپلاستی انجام دهد؛ عملی که برای برطرف‌کردن مشکلات تنفسی ناشی از کجی تیغه میانی بینی انجام ‌‌می‌شود.
 

چه کسانی ‌‌می‌توانند تحت عمل رینوپلاستی قرار گیرند؟

رینوپلاستی را ‌‌می‌توان برای مردان و زنان سالمی‌ که به سن بلوغ رسیده‌اند، انجام داد. پزشکان اغلب از انجام عمل جراحی برای بیماران بسیار جوان امتناع ‌‌می‌کنند زیرا بیمار باید تا زمانی که رشد بینی وی کامل ‌‌می‌شود، صبر کند. بیماران نوجوان به رضایت والدین نیاز دارند.
 

آیا محدودیت سنی برای رینوپلاستی وجود دارد؟

انجام جراحی پلاستیک بعد از سن بلوغ مجاز است، اما رینوپلاستی زیر 18سالگی فقط با اجازه والدین قابل‌انجام است.
 

چه زمانی ‌‌می‌توان نتیجه نهایی جراحی را دید؟

نتیجه نهایی جراحی حدود یک سال بعد نمایان می‌شود. ورم بینی تا این زمان باقی ‌‌می‌ماند. البته بلافاصله بعد از جراحی بیمار بینی متفاوتی خواهد داشت و لازم است برای این حقیقت آماده شوید که علاوه بر ورم بینی، کبودی هم باقی خواهد ماند و رنگ پوست تغییر ‌‌می‌کند. ورم اصلی طی چند هفته اول بعد از عمل جراحی برطرف ‌‌می‌شود و بقیه ورم به‌تدریج تا چند ماه بعد کاملا از بین ‌‌می‌رود.
 

آیا رینوپلاستی دردناک است؟

بهتر است بگوییم رینوپلاستی ناراحت‌کننده است تا دردناک که علت آن هم وجود تامپون‌ها و گچ روی صورت است. تامپون‌ها اغلب در روز بعد از عمل جراحی برداشته ‌‌می‌شوند. برداشتن تامپون‌ها غیر از ناراحتی، درد ندارد. رینوپلاستی یک عمل جراحی است، بنابراین اغلب بیماران تا حدی دچار ناراحتی ‌‌می‌شوند. فرد ‌‌می‌تواند حس ناخوشایند و دردناک خود را با کمک مسکن‌ها کاهش دهد.
 

عمل رینوپلاستی چقدر طول ‌‌می‌کشد؟

جراحی معمولا 1 تا 2 ساعت طول ‌‌می‌کشد.
 

آیا بینی بعد از رینوپلاستی حساس و آسیب‌پذیر ‌‌می‌شود؟

بعد از رینوپلاستی باید از بینی مراقبت کرد، نه به این علت که بینی ضعیف شده، بلکه به این دلیل که ضربه و آسیب‌های دیگر به بینی ممکن است به عمل جراحی دوم نیاز داشته باشد و هم اثر این آسیب‌ها روی ظاهر بینی باقی بماند.
 

بیمار چه مدت بعد از جراحی ‌‌می‌تواند به کار روزمره خود بازگردد؟

بیماران اغلب بعد از یک هفته ‌‌می‌توانند بدون مشکل خاصی و بدون کمک، کارهای شخصی خود را انجام دهند و فعالیت‌های روزمره را از سر بگیرند و اگر همه چیز خوب پیش برود، دو هفته بعد از عمل جراحی به محل کار خود بازگردند.
 

آیا بعد از رینوپلاستی کبودی ایجاد ‌‌می‌شود؟

بله، کبودی اطراف چشم‌ها بلافاصله بعد از عمل جراحی ظاهر ‌‌می‌شود، اما کبودی‌های هر فرد متفاوت است. ‌میزان کبودی به پیچیدگی عمل جراحی و خصوصیات فردی هر شخص بستگی دارد و معمولا قبل از یک ماه کاملا برطرف می‌شود. البته می‌توان با تمهیداتی به میزان چشمگیری از کبودی کاست.
 

گچ روی بینی چه موقع برداشته ‌‌می‌شود؟

هر جراح به روش خود عمل ‌‌می‌کند، اما گچ معمولا بعد از گذشت 7 تا 10 روز از عمل جراحی برداشته ‌‌می‌شود.
 

 آیا بینی بعد از رینوپلاستی رشد ‌‌می‌کند؟

بینی در انسان بالغ دیگر رشد نمی‌کند. به همین دلیل بهتر است عمل جراحی بعد از 18 سالگی که دوره رشد پایان ‌‌می‌یابد، انجام شود.
 

ورم بینی چقدر طول ‌‌می‌کشد؟

ورم بینی حدود 6 ماه طول ‌‌می‌کشد، اما این ورم برای اطرافیان بیمار قابل‌توجه نیست. ورم اصلی بسیار زودتر از بین ‌‌می‌رود.
 

انجام رینوپلاستی در چه زمانی از سال امکان‌پذیر است؟

رینوپلاستی را ‌‌می‌توان در هر زمانی از سال انجام داد. موفقیت عمل جراحی به تجربه جراح بستگی دارد ، نه آب و هوا.
 

دوران بهبود بعد از رینوپلاستی چقدر طول ‌‌می‌کشد؟

به گزارش «بهپو» به نقل از «هفته نامه سلامت»، درد و ناراحتی بعد از عمل با تجویز مسکن برطرف می‌شود. به‌علاوه، آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروهای دیگری هم برای کمک به تسریع فرایند ترمیم تجویز می‌شود. بخیه‌ها و قالب گچی یک هفته بعد از عمل جراحی برداشته ‌‌می‌شوند. کبودی‌ها بعد از برداشتن گچ حدود روز دهم بعد از عمل جراحی برطرف ‌‌می‌شوند. ورم بینی برای مدت طولانی باقی ‌‌می‌ماند و چند ماه طول ‌‌می‌کشد تا کاملا ناپدید شود./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات