دریافت مشاوره
;
داروی مسکنی که اعتیادآور نیست

داروی مسکنی که اعتیادآور نیست

کاربر ادمین کاربر ادمین ۱۳۹۷/۰۴/۲۰ ۲۰۴ ۰ دیدگاه
محققان در آزمایشات خود به داروی جدیدی دست یافته اند که کلاس جدیدی از داروهای ضد درد غیر مخدری محسوب می شود.
به گزارش «بهپو»، داروهای مسکن مخدر که می توانند باعث اعتیاد بیمار و حتی سوءمصرف قرار بگیرند دانشمندان را بر آن داشته است که ضد دردهای غیر اعتیادآور تولید کنند. هم اکنون محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس توانسته اند دارویی آزمایشی و غیر مخدر به نام «EMA401» تولید کنند که با هدف قرار دادن بخش متفاوتی از بدن و خارج از سیستم عصبی به تسکین درد کمک می کند.
نتایج تحقیقات بر روی داروی EMA401 نشان داده است که یک ضد درد موثر است به ویژه برای تسکین دردهای طولانی پس از بیماری زونا. محققان دانشگاه واشنگتن می گویند: «این دارو برخلاف تقریبا تمام دیگر درمان ها، سلول های عصبی را هدف قرار نمی دهند؛ بلکه بر روی سلول های ایمنی که ماکروفاژ نام دارند اثر می کنند.»
این دارو برخلاف مخدرها، از سد خونی مغزی عبور نمی‌کند؛ به همین دلیل، اثرات جانبی مضر آن مانند اعتیاد یا امکان سوء‌استفاده، کمتر است. همچنین، با گسترش محدوده اهداف احتمالی ماکروفاژها، ابداع درمان‌های موثرتر برای دردهای مزمن عصبی ممکن خواهد بود.
پژوهشگران، این کشف جدید را روی سلول‌های موش‌ها آزمایش کردند. «آنژیوتنسین» -Angiotensin، هورمونی است که رگ‌های خونی را منقبض می‌کند و موجب درد می‌شود. این گروه پژوهشی، آنژیوتنسین را به یک ظرف آزمایشگاهی حاوی سلول‌های عصبی منتقل کردند؛ اما سیگنال‌های درد منتقل نشد.
«اندرو شفرد»، از پژوهشگران این پروژه گفت: «هنگامی که ماکروفاژها را همراه با سلول‌های عصبی در ظروف آزمایشگاهی قرار دادیم، آنژیوتنسین با ماکروفاژها و ماکروفاژها با سلول‌های عصبی ارتباط برقرار کردند و سپس، سیگنال‌های درد را انتقال دادند.»
پس از آن، پژوهشگران دریافتند که پس از کاهش تعداد ماکروفاژها، با تزریق آنژیوتنسین به موش زنده، هیچ نشانه‌ای از درد ظاهر نمی‌شود؛ اما پس از بازیافتن دوباره ماکروفاژها، درد طبیعی پس از چند روز خود را نشان می‌دهد.
به گزارش «بهپو» و به نقل از «نیواطلس»، این پژوهش در «Journal of Neuroscience» به چاپ رسید./
منابع مقاله

از این محتوا راضی هستید ؟

چنانچه از محتوای این صفحه رضایت دارید می توانید با فشردن کلید گوگل پلاس وان این صفحه را در نتایج جستجوی گوگل محبوب کنید . با این کار به سایر دوستان کمک می کنید تا به نتایج بهتری در جستجوی خود دست یابند.

به کانال تلگرام بهپـــو بپیوندیدJoin Our Telegram Channel

در بحث شرکت کنید

نمایش تمامی نظرات
question

درباره بیماری خود سوال دارید؟

برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید

ثبت مشاوره
ads
ads
ads

مراکز پاراکلینیکی همکار