دریافت مشاوره
;
اثر منفی ذرات رویِ غذا های آماده، بر عملکرد روده

اثر منفی ذرات رویِ غذا های آماده، بر عملکرد روده

کاربر ادمین کاربر ادمین ۱۳۹۷/۰۱/۲۶ ۹۸ ۰ دیدگاه
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود نشان دادند نانوذرات اکسید روی که در بسته‌بندی مواد غذایی وجود دارند، امکان جذب مواد مغذی را کاهش می‌دهند.
به گزارش «بهپو» پژوهش جدیدی که در دانشگاه بینگهمتون آمریکا انجام شد، نشان می‌دهد که ممکن است نانوذرات اکسید روی که در بسته‌بندی مواد غذایی به کار می‌روند، توانایی سلول‌های روده را در جذب موادغذایی کاهش دهند.
نانوذرات اکسید روی، به خاطر ویژگی‌های ضدمیکروبی‌شان در بسته‌بندی موادغذایی به کار می‌روند. این نانوذرات غیرمعدنی که درون غذاهای کنسروی خاصی وجود دارند، در گذشته تقریبا بی‌ضرر به شمار می‌رفتند، اما شواهد جدیدی نشان می‌دهند که ممکن است این ذرات، پیامدهای پیش‌بینی نشده‌ای برای سلامتی داشته باشند.
در این پژوهش جدید چندین نمونه از غذاهای کنسرو شده شامل ذرت، تن ماهی، مارچوبه و مرغ با استفاده از طیف‌سنجی جرمی مورد بررسی قرار گرفتند. این بررسی نشان داد در برخی نمونه‌ها، این غذاها، تا 100 برابر مقادیر توصیه شده روی در رژیم غذایی روزانه را در خود دارند.
پژوهش جدید، سطوح بالای سمی بودن را مورد بررسی قرار نداد بلکه اثرات دقیق‌تر نانوذرات را که به سطوح واقعی تماس انسان نزدیکتر هستند، بررسی کرد.
«گرتشن مالر»، از نویسندگان این پژوهش می‌گوید: «نتایج این بررسی نشان می‌دهند نانوذرات اکسید زینک، روش جذب مواد مغذی و پروتئین را در سلول‌های روده تغییر می‌دهند.»
به گفته مالر، این نانوذرات تمایل دارند که در سلول‌های دستگاه گوارش باشند و به تغییر وضع آن و از بین رفتن «میکروویلی» منجر شوند. میکروویلی برآمدگی‌های کوچک روی سطح سلول‌های جذب‌کننده روده است که به افزایش سطح موجود برای جذب کمک می‌کنند. نتیجه از بین رفتن این سطح، کاهش جذب مواد مغذی است. همچنین، برخی از این نانوذرات، موجب سیگنال‌دهی التهابی می‌شوند که نفوذپذیری روده را افزایش می‌دهد. افزایش نفوذپذیری روده، پیامد خوبی نیست زیرا در نتیجه این افزایش، ترکیباتی که نباید با جریان خون عبور کنند، موفق به این کار می‌شوند.
باید توجه داشت که این اثرات در این مرحله، تنها در مدل‌های سلولی نشان داده شده و روی انسان تکرار نشده‌اند. هنگامی که انسان، نانوذرات اکسید روی را می‌خورد، اسید معده، آنها را در قالب «روی یونی» حل می‌کند.
در حال حاضر، پژوهشگران، مدل‌های حیوانی را بررسی می‌کنند تا اثرات مشابه این ذرات را بر آنها کشف کنند.
به گزارش «بهپو» و به نقل از «گیزمگ»، مالر رد این باره می افزاید: «مشخص کردن اثر این نانوذرات بر سلامتی انسان، به خصوص براساس نتایج به دست آمده از مدل سلولی، دشوار است. پژوهش ما فقط نشان می‌دهد که این نانوذرات، بر مدل درون کشتگاهی و چگونگی تاثیر آنها بر عملکرد روده، موثر هستند.»/
منابع مقاله

از این محتوا راضی هستید ؟

چنانچه از محتوای این صفحه رضایت دارید می توانید با فشردن کلید گوگل پلاس وان این صفحه را در نتایج جستجوی گوگل محبوب کنید . با این کار به سایر دوستان کمک می کنید تا به نتایج بهتری در جستجوی خود دست یابند.

به کانال تلگرام بهپـــو بپیوندیدJoin Our Telegram Channel

در بحث شرکت کنید

نمایش تمامی نظرات
question

درباره بیماری خود سوال دارید؟

برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید

ثبت مشاوره
ads
ads
ads

مراکز پاراکلینیکی همکار