بند آوردن خون زخم های عمیق در زمانی کمتر از 20 ثانیه

بند آوردن خون زخم های عمیق در زمانی کمتر از 20 ثانیه

کاربر ادمین کاربر ادمین 1394/10/01 ۳۰۷ ۰ دیدگاه
سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد XStat که وسیله‌ای با نوآوری نسبتا جدیدی است و می‌تواند زخم‌های تهدیدکننده حیات را ببندد، توسط این سازمان تائید شده است. در طول 5/1 سال گذشته، این وسیله برای استفاده در جبهه جنگ تائید شده بود، اما تائیدیه جدید برای استفاده از این دستگاه بوسیله عموم است.

به گزارش Medical Daily، کمپانی RevMedx که تولید کننده این ابزار جدید است، آن را برای زخم‌های کوچک مانند برش‌ها یا خراش‌ها تولید نکرده، بلکه برای زخم‌های عمیق‌تر مانند زخم گلوله یا چاقو روانه بازار کرده است. XStat قادر است جریان خون را ظرف 20 ثانیه بند آورد.

XStat با وارد کردن 92 اسفنج ریز به داخل زخم باز عمل می‌کند. این اسفنج‌ها درون زخم باز شده و به‌طور موثری جریان خون را بلوک کرده و یک فشار طبیعی برای بستن زخم باز ایجاد می‌کند. این اسفنج‌ها از پالپ چوب ساخته شده و در بدن حل نمی‌شوند و با کیتوزان chitosa- پوشیده شده است. کیتوزان ماده‌ای است که در برابر عفونت‌های باکتریال مقاومت کرده و تشکیل لخته را در خون تحریک می‌کند.

هر تزریقی از این اسفنج‌ها می‌تواند در مقدار کمی از خون خیس بخورند، به طوریکه 3 بار تزریق برای یک بیمار کافی است. xStat فقط برای استفاده تا 4 ساعت کافی است و هر اسفنج مانند یک مارکر در تصاویر Xray نمایش داده می‌شوند. زمانی که بیمار برای جراحی یا دیگر مراقبت‌های پزشکی آماده می‌شود، محل هر اسفنج در تصاویر مشخص شده و به راحتی درآورده می‌شوند.

در بیانیه جدید سازمان غذا و داروی آمریکا، استفاده از این وسیله برای بیمارانی اندیکاسیون دارد که تورنیکه نمی‌تواند جریان خون آنها را متوقف کند، مانند خونریزی از کشاله ران یا زیر بغل. علاوه براین، وسیله مذکور برای استفاده در قسمت‌های خاصی از قفسه سینه، شکم، لگن، یا بافت‌های بالای استخوان ترقوه نیز اجازه استفاده ندارد.

سازمان غذا و دارو می‌گوید، از آنجا که هر فرد تروما دیده‌ای نمی‌تواند به سرعت به بیمارستان رسانده شود، داشتن یک XStat در دست می‌تواند تفاوت میان مرگ و زندگی را رقم بزند.

هرچند این سازمان XStat را برای استفاده عموم تائید کرده، هنوز جدول زمانی برای آنکه چه زمانی این دستگاه در دسترس پرسنل اورژانس قرار می‌گیرد، منتشر نشده است./
منابع مقاله

در بحث شرکت کنید

نمایش تمامی نظرات
question

درباره بیماری خود سوال دارید؟

برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید

ثبت مشاوره
ads
ads
ads

مراکز پاراکلینیکی همکار